İSKUR’DAN DİYARBAKIR’A 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

İSKUR’DAN DİYARBAKIR’A 100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Merkezi Kahramanmaraş’ta bulunan İskur Group, Diyarbakır’da yaklaşık 100 milyon liraya mal olan pamuk ipliği fabrikası kurdu. Cazibe merkezleri programı çerçevesinde toplam 100 milyon dolarlık yatırım yapmak için kolları sıvayan şirketin 2019’da tamamlamayı planladığı fabrikalar hayata geçtiğinde, 2 binden fazla kişi iş sahibi olacak.

İskur Group, Kahramanmaraş’a  yaptığı yatırımların ardından 2012’de açıklanan teşvik paketi ile yüzünü Diyarbakır’a çevirdi. 6. Bölge’de olan Diyarbakır’da yatırım kararı alan şirket, 2014 yılında pamuk ipliği fabrikasını tamamladı ve 330 kişiye istihdam kapısı açtı.

 

İLK FABRİKA 100 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Genel Müdür Ekrem Kul, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma olduklarını, yüzde 100 pamuk hammaddesinden yüzde 100 ham pamuk ipliği ürettiklerini söyledi. Tedarikçi firma konumunda olduklarını ifade eden Kul, “Bu tip fabrikalar büyük yatırımlar, buradaki yatırımımız, 100 milyon lira civarında bir yatırım. Bu yatırımın neticesinde toplamda 330 kişiyi istihdam ediyoruz. Burada en kritik nokta istihdamdan ziyade biz burada bir kapı açmış olduk. Bunun arkasında da yeni yatırımlar için tecrübe edinmiş olduk. İnşallah ilerleyen süreçlerde de yeni yatırımlarımız olacak” dedi.

 

“HEDEFİMİZ 2020 ÖNCESİ 2 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ İSTİHDAM ETMEK”

Kendilerinin Diyarbakır’da faaliyete başladıktan sonra kentte potansiyeli gördüklerini belirten Kul, şöyle dedi:   “Hayata geçirilecek iplik fabrikaları ile beraber bizim orta vadede, yani 3-4 yıllık vadede 2020 olmadan toplam çalışan sayımızı 2 binin üzerine çıkarmak istiyoruz. Yeni kuracağımız işletmeler dünyada üst seviyedeki teknoloji ile biz bunu dizayn edeceğiz. İki iplik fabrikası artı konfeksiyon fabrikası ile birlikte 100 milyon dolarlık, aşağı yukarı bugünkü para ile 350-370 milyon gibi bir rakam çıkıyor. Bununla beraber de 2 binin üzerinde bir çalışan sayısına ulaşmış olacağız.”

 

“DİYARBAKIR MÜTHİŞ BİR ALTERNATİF”

Bilgi sahibi olmadan algıyla yönetilmenin doğru olmadığını aktaran Kul, konuşmasını şöyle tamamladı: “Diyarbakır Anadolu’nun en kadim şehri, ama ne yazık ki negatif bir algı vardı. Bu noktada da biz önceki dostluklarımızı da koyarak ayrıca Diyarbakır halkının bize kucak açması şehrin daha sosyal bir şehir olması bulunduğu konumun hammaddeye limanlara yakınlığı gibi tüm bu faktörleri aldığımızda Diyarbakır müthiş bir alternatif olarak karşımıza çıktı ve bu işletmeyi de hayata geçirmiş olduk yenilerini de geçireceğiz. Burada gerçekten iş gücü anlamında, hammadde anlamında her anlamda müthiş bir potansiyel var.”